Od lipca 2021 koniec z plastikami. Jest pomysł na zamienniki. Jaki?

Od lipca 2021 koniec z plastikami. Jest pomysł na zamienniki. Jaki?

Od 2021 roku Parlament Europejski uchwalił zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Plastikowe produkty objęte od 2021 r. zakazem sprzedaży:

  • sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki),
  • talerzyki i inne naczynia,
  • słomki i mieszadełka do napojów,
  • patyczki do uszu,
  • rączki do balonów,
  • tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

plastikowe naczynią znikną z hurtowni w lipcu

Te ostatnie są na tyle problematyczne, że nawet ich selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości. Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny. Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich – wskazują przedstawiciele WWF.

Naukowcy z PG stworzyli wynalazek do produkcji ekologicznych sztućców

W odpowiedzi na nowe przepisy unijne naukowcy z Politechniki Gdańskiej wynaleźli w zeszłym roku wynalazek do produkcji ekologicznej jednorazowej zastawy stołowej. Wykorzystuje wszystkie łatwo dostępne surowce pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z zasobów odnawialnych.
  • Innowacyjny skład zawiera termoplastyczną skrobię otrzymywaną z mąki ziemniaczanej, naturalne dodatki oraz biopolimer polilaktydu (PLA) – wyjaśnił prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego.

Czym zastąpić plastikowe naczynia

Czym zastąpić tworzywo sztuczne?

Można produkować jednorazowe naczynia i sztućce z otrąb pszennych. Robi się to bez poddawania otrąb procesom chemicznym. Dobrym rozwiązaniem są również ekologiczne woreczki na warzywa i owoce oraz siatki na zakupy z organicznej siatki bawełnianej. Patyczki do uszu można zastąpić papierowymi lub drewnianymi.

Dodaj komentarz